فروشگاه اینترنتی مهندسان برای اطمینان از ثبت سایت کلیک نمایید فروش مجموعه عظیم فایل با قیمت استثنایی بلاگ مهندسان فروشگاه اینترنتی مهندسان

اطلاعیه فروشگاه

فروشگاه همواره تخفیف مهندسان در (( ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی کشور )) به ثبت رسیده است. با اطمینان کامل خرید نمایید. جهت استعلام می توانید از بخش پیوندها اقدام نمایید. کلیه محصولات فروشگاه دارای تخفیف دائمی 20 تا 50 درصدی می باشند. خواهشمندیم در صورت بروز هرگونه مشکل در روند خرید اینترنتی و یا دریافت فایل، از طریق پیامک، تلگرام و یا ایمیل مشکل خود را مستقیما به واحد پشتیبانی گزارش دهید. آدرس ایمیل پشتیبانی: mohandesan10@gmail.com تلفن همراه پشتیبانی: 09211917093 ((( فقط پیامک و تلگرام )))

صنعت برق

صنعت برق

صنعت برق

20 صفحه در قالب word

 

 

 

فهرست

2

مقدمه

4

موارد ايمني براي جلوگيري از خطر برق گرفتگي

5

مقاومت بدن انسان  در مقابل جريان برق

6

اقداماتي براي نجات فرد برق گرفته

7

انواع اندازه گيري

8

وسايل اندازه گيري

11

سوهان

13

اصول سوهانكاري

14

منابع

 

 

مقدمه:

 

بي شك رويكرد صنعتي از جمله فرگردهايي است كه به ناچار غافله ي توسعه مي بايد از آن عبور كند. واضح است در گذر از آن مرحله، حفظ صنايع موجود و دستيابي به سطحي از توانمندي صنعتي كه بتواند اهداف توسعه را محقق سازد امري الزامي است و اين امر قابل دستيابي نيست مگر به كمك نيروي انساني ماهر و آموزش ديده كه تحت نظم مشخصي و بر اساس يك استاندارد بين المللي مهارت يافته باشد.

 

مسائلي كه امروز براي بشر مطرح است هرگز در گذشته مطرح نبوده است. بشر هرگز تجربه زيستي در محيط پر تغير را نداشته است. بنابراين امروز صحبت از آموزش براي بقا مي شود و بايد بياموزيم در جهان متغير امروز چگونه خودمان را حفظ كنيم و به كمك نيروهاي خلاق خود براي مشكلات روزافزون راه حل هاي مناسبي بيابيم.

 

اين شرايط و احساس نياز مجموعه را تحت عنوان سازمان آموزش فني و حرفه اي در كشور بوجود آمد كه توجه به آن محققاً زيرساخت توسعه اقتصادي كشور است. اين حقير بعنوان عضو كوچكي از اين مجموعه پرتلاش و علم به اينكه جوانان اين مرز و بوم را بايد با فناوري روز آشنا كرد و اين آموزش نيز طبق ا ستانداردهايي تعيين شده است اقدام به تهيه مقاله حاضر نمودم.


براي جلوگيري از خطر برق گرفتگي موارد ايمني زير را به خاطر مي سپاريم

 • هيچ گاه با دستان خيس يا مرطوب به وسايل برقي كليدها و پريزها دست نزنيد.
 • به قسمت فلزي لامپها دست نزنيد. در هنگام نصب سرپيچ سعي كنيم سيم فاز را به ته سرپيچ وصل كنيد.
 • سيمهاي حامل جريان كه به وسايل برقي مانند: سماور، اتو، پنكه، هويه و ... وصل هستند هر چند وقت يكبار بازرسي نموده و دقت كنيد كه اين سيمها لخت نشده باشند.
 • در موقع تعمير وسايل برقي جريان برق را قطع كنيد.
 • اگر مي خواهيد براي نجات فرد برق گرفته اي اقدام كنيد هيچگاه به قسمتهاي لخت بدن او دست نزنيد زيرا در اين صورت شما نيز دچار برق گرفتگي خواهيد شد.
 • سيم هاي معمولي برق را نبايد بدون عبور دادن از لوله مخصوص در داخل ديوار قرار داد زيرا بزودي اين سيمها پوسيده شده و خطر اتصالي و برق گرفتگي بوجود خواهد آمد.
 • در موقع وصل وسايل الكتريكي كهنه و زنگ زده به برق و تعمير آنها نهايت دقت را كرده و حتي الامكان از آنها استفاده نكنيد.
 • در موقع استحمام از دست زدن به وسايل برقي و سيم هاي برق خودداري كنيد و تا جايي كه امكان دارد در حمام ها از نصب پريز و استفاده از وسايل برقي خودداري كنيد.
 • وقتي جريان كارگاهي را قطع مي كنيد براي وصل مجدد برق اطمينان حاصل كنيد كه كسي در حال كار يا تعمير دستگاههاي مربوطه به جريان آن قسمت نيست. همچنين در اين موارد كه براي انجام تعميرات برق منزل يا كارگاهي را قطع كرده ايد.
 • به تصور اينكه برق فشار ضعيف يعني 220 ولت خطرناك نيست نبايد در قسمت هايي كه با اين برق كار مي كنيد بدون قطع جريان برق كار كرد.

 

مقاومت بدن انسان در مقابل جريان برق:

بدن انسان مانند اجسام هادي جريان برق را از خود عبور مي دهد و با توجه به اينكه در چه وضعي قرار گرفته باشد جرياني كم يا زياد از بدن عبور مي كند. مقاومت بدن از دو قسمت تشكيل شده است:

 • مقاومت داخلي: منظور مقاومت اعضاي زيرپوست مي باشد. اين مقاومت در حدود 1300 تا 300 اهم بسته به افراد مختلف تغير مي كند.

مقاومت خارجي: همان مقاومت پوست بدن مي باشد كه تا چه حد پوست بدن با سيم حامل جريان برق در تماس باشد. اين مقاومكت تغيير مي كند. همچنين مقاومت خارجي بدن در محل هايي كه پوست داراي ضخامت بيشتري است مانند كف پاها بيشتر و در جاهايي كه پوست نازكتر است مانند لاله گوش مقاومت حداقل مي باشد. خشك بودن و يا مرطوب بودن پوست نيز در مقاومت خارجي بسيار مؤثر است. چنانچه گفتيم هرچه سطح تماس پوست با سيم برق بيشتر باشد شدت برق گرفتگي نيز بيشتر است مثلاً اگر شخصي نوك انگشت او سيم حامل جريان را لمس نماييد كمتر از شخصي است كه به سيم حامل جريان با كف دستش تماس پيدا كرده آسيب مي بينيد و دچار شك الكتريكي مي شود ضعيفتري مي شود. همچنين سعي كنيد هميشه با دست راست با برق كار كنيد زيرا دست چپ به قلب نزديكتر است، احتمال خطر برق گرفتگي نيز بيشتر است.

 

 

ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است

متن کامل را می توانید در ادامه دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن برای نمونه در این صفحه درج شده است ولی در فایل دانلودی متن کامل همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند موجود است


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:
با توجه به عدم امکان پرداخت مبلغ زیر 5000 تومان برای مشتریانی که از کارت بانک ملی استفاده می کنند پیشنهاد می کنیم برای خرید محصولات زیر 5000 تومان از سایر کارت های بانکی استفاده نمایید.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
bargh_341840_3615.zip14.2k

دانلود جزوه آموزش گام به گام تعمیر 20 وسیله پرکاربرد خانگی به صورت کاملا مصور

دانلود جزوه آموزش گام به گام تعمیر 20 وسیله پرکاربرد خانگی به صورت کاملا مصور   دانلود جزوه آموزش گام به گام تعمیر 20 وسیله پرکاربرد خانگی به صورت کاملا مصور   277 صفحه به صورت مصور و با کیفیت عالی      امروزه در تمامی خانه ها لوازم خانگی برقی و گازی به وفور یافت می شود . یخچال ، تلویزیون ، بخاری ، پنکه و . . . از لوازم خانگی پر کاربرد هستند . حتماً برای شما هم پیش آمده است که وسایل شما معیوب شده باشند و نیاز به تعمیر داشته با ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان 2,000 تومان 20% تخفیف

دانلود جزوه آموزش تعمیر لامپ های کم مصرف به صورت مصور

دانلود جزوه آموزش تعمیر لامپ های کم مصرف به صورت مصور   درآمد ماهيانه دو تا سه ميليون تومان (از همين فردا شروع به کار کنيد!!)       واژه ي ( بيکاري ) را براي هميشه از ذهنتان خارج کنيد !!   آموزش گام به گام و تصويري تعمير انواع لامپ هاي کم مصرف به صورت PDF و با کيفيت بسيار بالا به زبان بسیار ساده   پرفروش ترين و محبوبترين فايل در فروشگاه اينترنتي مهندسان        فايل تصويري آموز ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,800 تومان 900 تومان 50% تخفیف

محبوبترین محصولات

ابزار هدایت به بالای صفحه

تبلیغات بنری

فروشگاه اینترنتی مهندسان filesell
پروژه های دانشجویی مهندسی برق عضویت در کانال تلگرام گروه
کمک به سازمان خيريه محک
ابزار اینستا گرام

تصویر ثابت