فروشگاه اینترنتی مهندسان برای اطمینان از ثبت سایت کلیک نمایید فروش مجموعه عظیم فایل با قیمت استثنایی بلاگ مهندسان فروشگاه اینترنتی مهندسان

اطلاعیه فروشگاه

فروشگاه همواره تخفیف مهندسان در (( ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی کشور )) به ثبت رسیده است. با اطمینان کامل خرید نمایید. جهت استعلام می توانید از بخش پیوندها اقدام نمایید. کلیه محصولات فروشگاه دارای تخفیف دائمی 20 تا 50 درصدی می باشند. خواهشمندیم در صورت بروز هرگونه مشکل در روند خرید اینترنتی و یا دریافت فایل، از طریق پیامک، تلگرام و یا ایمیل مشکل خود را مستقیما به واحد پشتیبانی گزارش دهید. آدرس ایمیل پشتیبانی: mohandesan10@gmail.com تلفن همراه پشتیبانی: 09211917093 ((( فقط پیامک و تلگرام )))

تحقیق در مورد بررسى فقهى اقتصادى تنزيل مجدد و اوراق قرضه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 47 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

بررسى فقهى - اقتصادى تنزيل مجدد و اوراق قرضه

ارائه ابزارى مناسب جهت اجراى سياست پولى در بانكدارى بدون ربا

سعيد فراهانى

مقدمه

در جهان امروز نظام بانكى خدمات ضرورى و ارزنده اى به اقتصاد جوامع ارائه مى دهد. تسهيل مبادلات، تجهيز پس اندازهاى راكد مردمى و هدايت آن ها به سمت سرمايه گذارى هاى مفيد و مولد، شمارى از انبوه كاركردهاى نظام بانكى است. از آن جا كه عدم تناسب بين حجم كالاها و خدمات در اقتصاد هر كشورى مشكلات فراوانى،چون: تورم، ركود و بيكارى را بدنبال خواهد داشت، يكى از رسالت هاى مهم نظام بانكى، كنترل و هدايت حجم پول توسط بانكهاى مركزى، با اجراى سياست هاى پولى مناسب مى باشد.

در سيستم بانكى ربوى، تغيير در نرخ «تنزيل مجدد» و «عمليات بازار باز» از موثرترين ابزارهايى هستند كه مقامات پولى جهت كنترل «پول پرقدرت» و در نتيجه عرضه پول به آن ها توسل مى جويند. اجراى سياست پولى از اين طريق، علاوه بر تغيير در حجم نقدينگى، بر نرخ بهره بانك ها و نرخ بهره بازار نيز تاثير گذاشته، و در نتيجه درهزينه تمام شده كالاها و خدمات، سطح عمومى قيمت ها، ميزان سرمايه گذارى و توليد،اشتغال و موازنه پرداخت هاى ارزى موثر مى باشد.

پس از طرح و اجراى بانكدارى بدون ربا در ايران و برخى ديگر از كشورهاى اسلامى،يكى از مباحث جدى در بين اقتصاددانان مسلمان، چگونگى استفاده از اين دو ابزاربوده است، و تلاش هايى نيز به منظور منطبق ساختن آنها با مبانى فقهى اسلام صورت گرفته است. بعضى در صدد برآمده اند با حلال دانستن برخى از صور بهره، استفاده از اين ابزارها را به همان شكل متداول در بانكدارى ربوى تجويز كنند و عده اى نيز راه حل خود را بر اساس مساله فقهى «خريد دين» استوار نموده اند و گروه سومى نيز با استفاده از عقود شرعى، به معرفى ابزارهاى جايگزين پرداخته اند.

در اين نوشتار ابتدا گذرى بر اين راه حل ها خواهيم داشت و در قدم بعدى بررسى فقهى دو ابزار را در دو بخش دنبال مى كنيم. مبانى استدلال ما درمباحث فقهى قواعد واصول پذيرفته شده در نزد فقهاى اماميه بوده و راى نهايى نيز هماهنگ با نظرات وفتاواى امام خمينى(ره) صادر شده است با اين حال از نظرات ساير فقها نيز غفلت نشده است.

همچنين به لحاظ رعايت اختصار، بعضى از مسائل، از قبيل:

حرمت ربا در جميع اشكال آن و مسدود بودن راههاى فرار از ربا به عنوان اصل موضوعى پذيرفته شده است.

در قسمت ديگر اين مقاله، با استفاده از عقود شرعى چند صورت از اوراق مشاركت رامعرفى كرده و نحوه انتشار و بكارگيرى آنها را بيان مى كنيم. در پايان نيز در يك مقايسه تطبيقى، آثار اقتصادى اين ابزارها را مورد بررسى قرار مى دهيم.

بررسى پيشنهاده

ا همان طور كه اشاره شد، بعد از طرح بانكدارى بدون ربا، برخى از محققين درصددبرآمدند به نحوى جاى خالى اين دو ابزار را در اين نظام پر كنند. به همين منظور،محققان اهل سنت بيشتر به روش مضاربه و مشاركت اشاره كرده و اقتصاددانان شيعى مذهب روش مشاركت را به همراه «بيع دين» پيشنهاد كرده اند.

«شاپرا»، روش مضاربه را به عنوان جايگزين تنزيل مجدد معرفى مى كند:

وجوهى كه بانك مركزى در اختيار دولت قرار مى دهد به صورت قرض الحسنه است، درحالى كه تسهيلاتى كه به بانكهاى تجارى و موسسات مالى مى پردازد از طريق مضاربه مى باشد.«1»

«محسن خان» به منظور تامين وجوه مورد نياز بانكها از طريق بانك مركزى مى گويد:

بانكها با آنكه نمى توانند براساس بهره ثابت از بانك مركزى وام بگيرند،مى توانند از طريق فروش سهام به بانك مركزى وجوه اضافى دريافت كند. «2»

«نجات الله» صديق نيز در اين باره مى گويد:

بانك مركزى به منظور قراردادن وجوه بلند مدت در اختيار نظام بانكى از طريق خريد سهام اقدام مى نمايد. به اين منظور دولت مى تواند اوراق سهام تجارى را به شكل مشاركت انتشار دهد. قسمت عمده اين سهام مى تواند در اختيار بانكهاى عمومى،موسسات تجارى و توده مردم باشد.

چنانكه بانك مركزى تصميم به خريدارى اين سهام بگيرد، مى تواند صاحبان آن را تشويق به عرضه آنها به نرخ بازار كند.

صاحبان سهام بهاى آن را از بانك مركزى دريافت كرده، چون عموما سرمايه هاى خود را دربانكها ذخيره مى كنند، اين وجوه در نهايت به بانكها سرازير شده و وجوه نقدى بانكها را گسترش مى دهد.«3»

به همين منظور برخى از اقتصاددانان ايرانى نيز استفاده از عقد «خريد دين» يا «دين مجدد» را پيشنهاد كرده اند:

از آنجايى كه قريب به اتفاق فقها، تنزيل اسناد تجارى را از نظر فقهى مجاز دانسته اند، در قانون جديد به بانكها اختيار داده شده كه تحت شرائط معينى اقدام به خريد اين اسناد بنمايند. به اين منظور بانكها مى توانند هر نوع سند طلبى راكه منشا آن معاملات تجارى يا اسناد دين واقعى باشد، حال نموده و خريدارى كنند. اين اسناد كه توسط بانكها از مشتريان خريدارى شده قابل تبديل مجدد به دين حال نزد بانك مركزى است.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
با توجه به عدم امکان پرداخت مبلغ زیر 5000 تومان برای مشتریانی که از کارت بانک ملی استفاده می کنند پیشنهاد می کنیم برای خرید محصولات زیر 5000 تومان از سایر کارت های بانکی استفاده نمایید.

کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file15_1111894_1694.zip32.6k

دانلود جزوه آموزش گام به گام تعمیر 20 وسیله پرکاربرد خانگی به صورت کاملا مصور

دانلود جزوه آموزش گام به گام تعمیر 20 وسیله پرکاربرد خانگی به صورت کاملا مصور   دانلود جزوه آموزش گام به گام تعمیر 20 وسیله پرکاربرد خانگی به صورت کاملا مصور   277 صفحه به صورت مصور و با کیفیت عالی      امروزه در تمامی خانه ها لوازم خانگی برقی و گازی به وفور یافت می شود . یخچال ، تلویزیون ، بخاری ، پنکه و . . . از لوازم خانگی پر کاربرد هستند . حتماً برای شما هم پیش آمده است که وسایل شما معیوب شده باشند و نیاز به تعمیر داشته با ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان 2,000 تومان 20% تخفیف

دانلود جزوه آموزش تعمیر لامپ های کم مصرف به صورت مصور

دانلود جزوه آموزش تعمیر لامپ های کم مصرف به صورت مصور   درآمد ماهيانه دو تا سه ميليون تومان (از همين فردا شروع به کار کنيد!!)       واژه ي ( بيکاري ) را براي هميشه از ذهنتان خارج کنيد !!   آموزش گام به گام و تصويري تعمير انواع لامپ هاي کم مصرف به صورت PDF و با کيفيت بسيار بالا به زبان بسیار ساده   پرفروش ترين و محبوبترين فايل در فروشگاه اينترنتي مهندسان        فايل تصويري آموز ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,800 تومان 900 تومان 50% تخفیف